+372 65 85 355 / [email protected]E-R 10:00 – 18:00, L: 11-16 Madara 33 | Mahtra 1, Tallinn

Millele tuleb tähelepanu pöörata graafikakaardi valimisel?
Nimi on esimene asi, millele tuleb tähelepanu pöörata. Selles sisalduvad põhilised andmed graafikakaardi kohta. Siit saab teada kaardi otstarbe, võimsuse ja toetatud tehnoloogiad.

Graafikaprotsessori tootja
Kõigi graafikakaartide nimi algab graafikaprotsessori (GPU) tootjaga. Graafikaprotsessoreid toodavad NVIDIA ja AMD. Intel toodab samuti graafikaprotsessoreid, kuid keskendub peamiselt serverilahendustele. 2022. aastal tõi Intel turule oma lauaarvutitele mõeldud kaardid kaubamärgi “ARC” all, kuid need ei suuda konkureerida NVIDIA ja AMD kiirenditega.
Perekond
See on nimi, mis näitab seadme otstarvet. Näiteks NVIDIA “TITAN” seeria kaardid on mõeldud närvivõrkude arendamiseks. AMD “Radeon PRO” seeria tooted on professionaalidele, kes loovad animatsioone, redigeerivad videoid 8K lahutuses jne.

Mängijatele ja kasutajatele, kes ei ole huvitatud keerulistest graafikaülesannetest, sobivad NVIDIA “GeForce” ja AMD “Radeon” perekonna kaardid. Järgnevalt keskendume just neile.
Tähistuse indeks
See järgneb kohe perekonna nimele ja näitab kaardi ligikaudset võimsust ja kaasaegsete tehnoloogiate tuge. NVIDIA tooteid tähistatakse kolme indeksiga:

GT – madal jõudlus, ei toeta viimaseid tehnoloogiaid. Kasutatakse ainult pildi kuvamiseks monitoril.
GTX – jõudlus vanemate mängude ja lihtsamate graafikaülesannete jaoks (fototöötlus, Full HD videomontaaž, põhiline 2D-modelleerimine).
RTX – tugi kõigile funktsioonidele, suurem arv CUDA-tuumade, kiirte jälgimine ja DLSS-silumine. Kasutatakse kaasaegseks mängimiseks ja professionaalseks graafikatööks.
AMD tooteid tähistatakse kahe indeksiga:

R – madal jõudlus, sobib ainult pildi kuvamiseks monitoril.
RX – mänguseria kiirendid. Toetab kõiki viimaseid tehnoloogiaid ja sobib kaasaegseteks mängudeks ja graafikatööks.
Põlvkonna number
Umbes iga kahe aasta tagant ilmuvad uued graafikakaartide põlvkonnad. Mida uuemad nad on, seda suurem on nende jõudlus. Näiteks NVIDIA GeForce RTX 4080, mis ilmus 2022. aastal, on 51% võimsam kui GeForce RTX 3080, mis tuli välja 2020. aastal.

NVIDIA graafikakaartidel tähistavad põlvkonna numbrit esimesed kaks numbrit nimes. Eelmise näite põhjal tähistavad arvud 40 ja 30 põlvkonda. AMD toodete puhul on põlvkonna number tähistatud esimese numbriga nimes. Näiteks AMD Radeon RX 6700XT puhul on põlvkonna number 6.

Seeria ja tähistus nime lõpus
Need näitavad kaardi konkreetset jõudlust. NVIDIA toodete puhul tähistatakse seeria numbreid nime viimaste kahe numbriga, AMD toodete puhul viimaste kolme numbriga. Näiteks AMD Radeon RX 6600XT puhul tähistab arv 600 seeriat. Mida suurem on seeria number, seda suurem on kaardi jõudlus. Näiteks GeForce RTX 4090 on 30% võimsam kui GeForce RTX 4080.

Tähistus nime lõpus näitab seadme “parandatud versiooni”. NVIDIA kaarte tähistatakse lõpulise “Ti” ja AMD kaarte “XT” lisandiga. Näiteks AMD Radeon RX 6800XT on 10% võimsam kui tavaline Radeon RX 6800.

Praktiline nime analüüs
Kokkuvõttes vaatleme NVIDIA GeForce RTX 4090 näidet. Nimi ütleb meile, et:

NVIDIA – graafikaprotsessor “rohelistelt”;
GeForce – seade on mõeldud mängimiseks ja graafikatööks;
RTX – kaardil on tugi kõigile viimastele funktsioonidele;
40 – uusima põlvkonna seade, ilmunud 2022. aastal;
90 – kõige võimsam adapter antud põlvkonnas.
NVIDIA puhul on seeria “90” kõige kõrgem. AMD toodetel on sarnane olukord. Nende kõige võimsamatel kaartidel on seeria “950”, näiteks Radeon RX 6950XT.

Kumb valida – NVIDIA või AMD
Määrake, milleks te graafikakaarti vajate. Kui vajate komponenti graafikatööks (videomontaaž, projekteerimine, fototöötlus, 3D-modelleerimine jne), siis valige kindlasti NVIDIA kaart. Miks just “roheliste” seade? Sest nende toodetel on stabiilne töö ja CUDA-tuumad.

Stabiilne töö tähendab vigade puudumist. Lagid, hangumised, programmitõrked – kõik need probleemid puuduvad NVIDIA graafikakiirenditel. AMD kaartidel esineb kasutajate sõnul sageli neid probleeme, kuid iga uue draiveri väljatulekuga olukord paraneb.

CUDA-tuumad on paralleeltöötluse tehnoloogia. See suurendab GPU jõudlust nii mängudes kui ka professionaalsetes ülesannetes. Paljud programmid on tihedalt integreeritud CUDA tehnoloogiaga. Näiteks Adobe Premiere Pro videomontaaži tööriistas on valik “GPU kiirendus Adobe Mercury Playback (CUDA) mootori abil”.

Kui teid huvitab mängimine, mitte professionaalne graafikatöö, siis otsustage, kas soovite mängida kiirte jälgimisega (DXR). Kui ei, valige AMD kaardid. Näiteks paljudes mängudes on Radeon RX 6600XT võimsam kui GeForce RTX 3060 10% võrra. Kuid see kehtib odavate ja keskklassi kaartide kohta. Tippseadmete puhul on liider NVIDIA. Nende 80 ja 90 seeria kaardid on võimsamad kui AMD 800, 900 ja 950 seeria kaardid.

Kui plaanite mängida kiirte jälgimisega, valige “roheliste” seadmed. Neil on võimsamad RT-tuumad, mis kiirendavad DXR tehnoloogiat. Kui lülitate kiirte jälgimise sisse Cyberpunk 2077 mängus GeForce RTX 3060 kaardil, langeb FPS 40%, samas kui Radeon RX 6600XT puhul langeb see 110%.