+372 65 85 355 / [email protected]E-R 10:00 – 18:00, L: 11-16 Madara 33 | Mahtra 1, Tallinn

 

3090ti

5 näpunäidet selleks, et mängud arvutis paremini töötaksid

Kui konsoolidele luuakse mängud jälgides täpset riistvara konfiguratsiooni, siis arvutite puhul nii ei ole. Riistvara arvutites võib erineda nagu öö ja päev, kuid mängida tahaks ju ikka. Mida teha, et mängudest välja võtta kõik, mida sinu mänguarvuti kannatab?

 

1. Tõsta FPS (Frames per second – kaadreid sekundis) uuendades graafikakaardid draivereid

Uuendamata draiverid ei ole kunagi hea idee, kui eesmärgiks on mänge võimalikult hästi jooksutada. Tihtipeale aga inimesed draiverite uuendamisele tähelepanu ei pööra ning seetõttu jääb potensiaalselt palju võimsust kasutamata.

Esmalt tasuks avada Start menüü ning kirjutada otsingusse Device Manager. Akna avamisel otsi üles Display adapters, sealt näed GPU nimetust, mille järgi saame uusi draivereid otsida.

Et mitte alla laadida vale Windowsi versiooni draivereid, kontrolli, kas sinu arvutis on 32-bit või 64-bit Windows. Selleks tee parem klikk My Computer‘il ning vajuta Properties. Sealt on näha, milline Windowsi versioon on antud arvutis. Tavaliselt on selleks 64-bit.

Edasi tasuks minna graafikakaardi firma (Nvidia, AMD, Intel) ametlikule veebilehele ning otsida enda GPU-le vastavad draiverid, sealhulgas silmas pidades Windowsi versiooni. Lae uued draiverid alla, installeeri ning taaskäivita arvuti.

Ära unusta kontrollida ka mängu enda uuendusi (nt Steamist) ja Windowsi uuendusi.

2. Testi erinevaid mänguseadeid

Kõige suurema muutuse selles, kui hästi mängud arvutis jooksevad, saad katsetades erinevaid seadeid mängudes endas. Põhjusel, et kõik mängud on erinevate nõuetega, tuleks igaüks neist eraldi läbi kontrollida ja proovida, mis töötab kõige paremini.

Üldiseks reegliks on see, et mängida tuleks resolutsiooniga, mis on algupärane kasutataval monitoril (nt 1920×1080). Resolutsiooni muutmine mängus annab kindlasti parema mänguelamuse kui tundub, et kaadreid on korralikult alla 60. See on minimaalne number, mille poole püüelda. Kui sul on monitor, millel 144 või 240 Hz, siis püüdle selliste kaadrite poole.

Tänapäeval on enamik mänguseadetes Anti-Aliasing, mille eesmärgiks on mängus olevate objektide äärte silumine, et need tunduksid ühtlasemad. Küll aga on AA just see, mis võib olla seadetes väga võimsaks pandud ning rikub seega mänguelamuse, kui rääkida FPS-st. Sama reegel käib ka muude taoliste sätete kohta nagu Shadows (varjud), Effects (Efektid), Draw Distance (Kaugele kõik välja joonistub) ja muu selline.

Proovi alguses võtta kõik sellised seaded võimalikult väikseks, et siis järk-järgult suurendada ja katsetada, kuidas mäng töötab.

3. Kontrolli FPSi mängimise ajal ja menüüs olles

FPSi annab kontrollida mitmel viisil. Üheks selliseks programmiks on FRAPS, kuid FPS lugeja saab peale panna ka Steamis (Ära unusta pärast neid maha võtta, kui see segama peaks).

Selleks ava Steam, ülevalt vasakult Steam => Settings. Avanevast aknast vali In-Game ja siis juba keskelt In-game FPS counter.

sada

Nii saad vaadata, kas seadete muutmine on tõstnud FPSi või mitte.

4. Overclock’i riistvara

Riistvara overclockimine tähendab sellele manuaalselt või mõne programmi abil jõudluse juurde keeramist. Me ei soovita seda teha neil, kes pole tuttavad OC-tamisega ning kelle riistvara seda ei luba, kui sa aga tead, mida teed, võid nii mõnegi kaadri rohkem saada.

5. Kasuta programme, mis mõeldud mängude optimeerimiseks

Selliseid programme, mis on mõeldud mängude või üldiselt arvuti jõudluse optimeerimiseks vastavalt käimasolevatele programmidele, on mitmeid. Üks nendest näiteks Razer Cortex: Boost.

Kasutades õigeid seadeid teatud mängude jaoks, oskab optimeerimiseks mõeldud programm erinevate taustal olevate asjade töötamise peatada või täielikult sulgeda, et siis jõudlus suunata mängule või programmile, mis parasjagu käsil on.

Kindlasti tasub lisaks sellele vaadata üle programmid, mis automaatselt arvuti käivitamisel töötamist alustavad. Tihtipeale kõiki neid alati vaja polegi. Selleks ava Task Manager ning sealt Startup, vali programmidele, mida pole vaja automaatselt käivitada Disable.

LISA NÄPUNÄIDE: soeta SSD või veel parem – M.2 – isegi kui sul on piisavalt tavalisel kõvakettal ruumi. SSD ja M.2 on alati töökindlamad ja kordi kiiremad kui mistahes HDD.

banners-01